Kategori arşivi: Genel Kültür

Platon-Devlet

Siteye konulmuş olan Hukuk Öğrencileri İçin Okuma Listesinden yararlanarak okuduğum kitap türlerinde değişiklik yapmaya karar verdim ve felsefi sosyolojik,siyasi  kitapların mesleğimiz dolayısıyla da işimize yarayacağı için, 1 taşla 2 kuş mantığıyla ,hem genel kültürümü arttırmak,düşünce evrenimi geliştirmek için hem de dersler de de faydalı olacağını düşündüğüm için Platon’un Devletiyle bir girişi yaptım.bildiğimiz gibi platon sokrates’in öğrencilerinden ve sokrates’in diyaloglarının bizlere ulaşmasını sağlamıştır.Devlet’e dün başladım.kitabı 1. Kitap,2. Kitap,3. Kitap,……..10. Kitap şeklinde düzenlemişler.sadece 1. kitabı okumama rağmen Sokrates’in zekasına o ilk bölümde hayran kaldım.Mesela Doğruluk Nedir? sorusuna kitapta doğruluk herkese borçlu olduğumuz şeyi ödemektir diyor birisi ama Sokrates bunu söyleyene öyle sorular soruyor ki adam söylemek istediğinden farklı bir sonuca ulaşıyor ve Sokrates’in yürüttüğü mantığı da bir şekilde mantıklı bulduğu için kabulleniyor.bilmiyorum diğer bölümlerde ne olacak?çok merak ediyorum.ama kitabı okumaya başlayınca anladım ki filozoflar ve felsefe eğitimi onların hayattan kesitleri verilerek anlatılmalı belki o zaman öğrenciler de felseye dünya hakkındaki görüşlere ilgisiz kalamaz.kitabın önsözünde Sokrates’in nasıl zehirlendirilerek öldürüldüğünden de bahsedilmiş ve sanırım bu kesiti hiç bir zaman unutamayacağım………özellikle anayasa hukuku dersini ilgilendirecek konuları kapsıyor kitap ve sınavlarda da yorum yapma açısından değişik fikirlere sahip olacağınızdan eminim.

Atatürk’e Soyadının Verildiği Kanun

Az önce Atatürk’e soyadının verildiği kanuna rastladım. Kanunun ismi “KEMAL ÖZ ADLI CUMHURREİSİMİZE VERİLEN SOYADI HAKKINDA KANUN ” Kanun’un birinci maddesi ise: Madde:1-Kemal Öz adlı cumhur reisimize ATATÜRK soyadı verilmiştir.

İlk bakışta sanki Kanun’dan önce Atatürk’ün ismi Kemal Öz’müş gibi bir algı uyanıyor olsa da gerçek böyle değil. Kemal öz-adlı şeklinde olması gereken ifade Kemal Öz adlı olarak kanuna geçirilmiş. O dönemin kanunlarındaki, resmi belgelerindeki yazım hatalarından biri malesef. Ama harf devriminin daha yeni yapılmış olduğunu düşünürsek bu tür hataların da maruz görülebileceğini kabul etmek gerekir.

Kanun Metni: PDF / WORD

Antiparantez: Türkmenistan’ın meşhur devlet başkanı Saparmurat Türkmenbaşı‘nın aslında Atatürk soyadını almak istediğini ancak Mustafa Kemal ATATÜRK’e özel olması sebebiyle bu soyadı almasının mümkün olamadığını duymuştum. Doğruluğu tartışılmakla birlikte ilginç bir bilgi olduğu için eklemek istedim.

Hukuk Öğrencileri İçin Okuma Listesi

Hukuk istisnasız hayatın tüm alanlarıyla ilgilendiği için bir hukukçu da hayatın tüm alanlarıyla bir şekilde ilgili ve meraklı olmalıdır diye düşünüyorum. Bunun için de hiç kuşku yok ki kitap okumanın faydası çok büyük.

Kitap okurken de bilinçli bir plan izlemek gerekir. Aşağıya ekleyeceğim okuma listesinin hukuk öğrencileri için çok faydalı ve isabetli kitaplar içerdiğini düşünüyorum. Resmin üzerine tıkladığınızda listeyi büyük boy olarak görebilirsiniz.