Hukuk Eğitiminin Zorlu Yolları

Eğitim hayatınız süresince 4. sınıf zor 5. sınıf kolay; orta 2 zor 3 kolay gibi bir takım şeyler duymuşsunuzdur. Ben bu genellemeleri hiç bir zaman dikkate almamışımdır. Bunun da zararını görmedim açıkçası çünkü hep bana söylenenleri tersi çıktı. İlköğretim hayatımda pek zorlandığım bir sene hatırlamıyorum. Güle, oynaya, eğlene geçiyorduk işte sınıfları…

Lisede durum biraz daha farklı oldu benim için. Matematiğe olan soğukluğum ve bunun yanında lise 1’de fizik, kimya gibi derslere karşı da ilgisiz olduğumu farketmem beni eşitağırlığa yönlendirdi. Bu olmasaydı gerçekten zor bir lise hayatı ve sonunda zor bir öss maratonu beni bekliyor olacaktı. Doğru tercih yaparak ve 2-3. sınıfta matematiğin üzerine (zorla da olsa) giderek kazasız belasız lise hayatımı da tamamlamış oldum.

Gelelim sizi ilgilendiren kısma, üniversite… Genel kanı 1. sınıfın zor, 3. sınıfın ise çok zor olduğu noktasında. 2. sınıfın ise çok kolay olduğu söylenir hep. Bana sorarsanız 1. sınıfın zorluğu doğru, bunun sebebi de derslere çok yabancı olmaktan kaynaklanıyor. 2. sınıfın kolay olduğu görüşüne de katılmak pek mümkün değil. Özellikle 2. dönemin final sınavlarını nasıl geçebildim hâlâ şaşıyorum.

3. sınıfta ise gerçekten çok önemli dersler var. Borçlar özel, ceza özel, medeni usul gibi meslek hayatınızı doğrudan ilgilendirecek meseleler birden önünüze seriliyor. Henüz yolun başında olsam da bu senenin pek kolay olmayacağı kendini şimdiden hissettiriyor.

Anlattıklarım hep subjektif bir takım değerlendirmelerdir. Tamamen beni bağlayan ve içerisinde bir sürü değişik faktörü de barındıran bir takım yorumlar. Ama şu zamana kadar ki tecrübelerimden söyleyebileceğim iki önemli şey var. Birincisi dersleri azami ölçüde takip etmeye çalışın, ikincisi alttan ders bırakmamaya gayret gösterin. Çok faydasını göreceksiniz.

Özellikle birinci sınıf yeni arkadaşlarla tanışma, fakülte ortamını tanıma, üniversite yaşamına uyum sağlama vs. derken karambole gelen ve faydasız geçen bir sene oluyor. Bu seneyi çok iyi değerlendirmenizi ve hukukun temel kavramlarını iyi öğrenmenizi tavsiye ederim. Hak nedir ? Hukuk nedir ? Mutlak Hak, Nisbî Hak nedir ? Hukuki İşlem nedir ? Yokluk Nedir ? Kesin Hükümsüzlük Nedir ? Biliyorum bunlar birinci sınıf için o kadar soyut kavramlar ki, üçüncü dördüncü sınıftaki bir öğrenci bile bu sorulara cevap vermekte güçlük çekebilir. Ama siz birinci sınıfta bu kavramları iyi kavrayın. İleriki senelerde faydasını çok göreceksiniz.

Bir de notları alırım, sınav haftası kasarım, büte de kalsam bi şekilde geçerim mantığından kurtulun. İkinci olarak dersleri pek takmayan arkadaşlardan da kurtulun. Aklı başında, nerde olduğunu bilen, ne olmak istediğini bilen, hukukçu olma niyetindeki insanlarla birlikte olmaya gayret edin, böylece sizin de bu niteliklere – ipso iure 😉 – sahip olduğunuzu göreceksiniz, bu da en büyük artınız olacak.

Çok konuştum, haddimden fazlta tavsiyelerde bulundum, sözü kısa kesmenin zamanı ama siz yine de dikkate alın bu söylediklerimi.

“Hukuk Eğitiminin Zorlu Yolları” üzerine bir yorum

  1. güzel bir yazı olmuş :)ben de 1. sınıftayım derslerden pek korkmuyorum aslında arkadaş ortamı konusunda da….tanıdığım bir kaç arkadaşımla aynı sınıftayım ve bu iyi mi oldu kötü mü oldu bilmiyorum.aslında iyi oldu çünkü diğerleri gibi okuldaki ortama ayak uydurma gibi bir zorlukla karşılaşmadım.ama bu yeni insanlarla tanışmamızı geciktiriyor sanırım.sınıfta pek kimseyle konuşmuyoruz :))))))1-2 kişinin adını ancak biliyorum.bu kötü bir şey aslında hukuk öğrencisinin çevresinin geniş olması lazım bakalım zaman ne gösterecek:)

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.