The Lawyer’s Commandments

Study: Law is in constant transformation. If you do not follow its steps every day, every day you will be less a Lawyer.
Think: Law is learnt by means of studying, but is exercised by means of thinking.
Work: Advocacy is an arduous fatigue to the service of Justice.
Fight: You must fight for the Law; but in that day when Law and Justice come to conflict, fight for Justice.
Be Loyal: Loyal to your client, whom you mustn’t abandon until you learn he is unworthy of you. Loyal to the judge, whom ignores the facts and must trust your word; and, in regard with the Law, he must, sometimes, trust the one you invoke.
Tolerate: Tolerate the other’s truth as much as you want your truth to be tolerated.
Be Patient: Time takes revenge from those things that are made without its collaboration.
Have Faith: Have faith in Law, as the best instrument in order for human beings to live together; in Justice as the normal destiny of Law; in Peace, as a good-natured substitute for Justice; and, above all, have faith in Liberty, without which there is no Law, nor Justice, nor Peace.
Forget: Advocacy is a fight amongst passions. If in every battle you were to fill your soul with rancor, there will come a day in which your life will be impossible for you. Once combat is over, forget your victory as soon as your defeat.
Love your Profession: Try to consider advocacy in such a way that, at the time your son asks your advice regarding his destiny, you consider it an honor to advise him to be a Lawyer.

Tercümesi:

Çalış: Hukuk sürekli bir değişimdir. Hukukun basamaklarını (değişimini) her gün takip etmezsen, her gün daha az avukat olursun.

Düşün: Hukuk çalışılarak öğrenilir, düşünülerek pratik edilir.

İş/Çalışma: Avukatlık adalete hizmet eden, gayret isteyen bir yorgunluktur.

Savaş: Hukuk için savaşmalısın ama adalet ve hukuk birbiriyle çelişirse, adalet için savaşmalısın.

Sadık ol: Seni hak etmediğini öğrenene kadar terk etmemen gereken müvekkiline sadık ol. Gerçekleri göz ardı eden senin söylediklerine ve bazen senin savunduğun kişiye güvenmesi gereken hakime sadık ol.

Tolerans göster: Doğrularının tolere edilmesini ne kadar istiyorsan, başkalarının doğrularını da o kadar tolere et.

Sabırlı ol: Zaman, işbirliği olmadan yapılan şeylerden intikamını alır.

İnançlı ol: İnsanların bir arada yaşaması için en iyi araç olan hukuka inan. Hukukun temeli olan adalete inan… Hepsinden de öte özgürlüğe inan, ki o olmadan ne barış, ne adalet, ne de hukuk var olabilir.

Unut: Avukatlık tutkuların ötesinde verdiğin bir savaştır. Eğer girdiğin her savaşta ruhunu kinle doldurursan, bir gün gelecektir ki, hayatın yaşaman için imkansız bir hal alacaktır. Bu mücadele bittiğinde, yenildiğin anda zaferlerini unut.

Mesleğini sev: Avukatlığı şöyle yorumla: Çocuğun senden geleceğiyle ilgili nasihat istediğinde ona “avukat ol” demek senin için bir onur olsun.

Kaynak: www.duygutekay.av.tr

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.